Prelekcja o tematyce przyrodniczo-myśliwskiej w Czerninie

W dniu 02.X.2019r została przeprowadzona prelekcja o tematyce przyrodniczo-myśliwskiej, roli myśliwego w przyrodzie. Wykład był przygotowany dla dzieci, klas podstawowych 0-3 Szkoły Podstawowej w Czerninie. Spotkanie odbyło się w Tulicach w pod wiatą Grzegówka. Mieliśmy zaszczyt gościć 42 uczniów i cztery Panie Nauczycielki.

Pragnę kolegą przedstawić krótką fotorelację z tego wydarzenia:

1. Koledzy w trakcie przygotowań do wykładu,

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

2. W oczekiwaniu na przybycie najmłodszych uczestników wykładu:

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

3. Kol. Piotr Siebert jako organizator prelekcji, oficjalnie otwiera spotkanie, witając przybyłych dzieci, po czym prezentuje sylwetki kolegów prowadzących wykład. Janusz Bojarczuk odgrywa sygnał na powitanie.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

4. Kolega Łowczy Olgierd Zaboronek zabiera głos witając dzieci, po czym omawia historię, dzieje powstania, oraz cel przeznaczenia wiaty „Grzegówka”, zachęcając do wspólnej integracji, spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, korzystaniu i obcowaniu z naturą.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------

5. Pierwszą część wykładu przeprowadza Piotr Olszewki, skupiając się na zagadnieniach ornitologicznych, występowania i różnorodność ptactwa w Polskich lasach, omawiając biotop poszczególnych gatunków. Omawia gatunki ptaków krajowych i migrujących, prezentując medaliony niektórych gatunków: Barzant, Pagwa. Kładąc nacisk na ochronę gatunków ginących, sposobach dokarmiania w trudnych miesiącach zimowych. Porusza tematykę ptaków drapieżnych ich roli w muślistwie. Kończąc tą ciekawą cześć wykładu, wspomina o zającu polarnym (białym) prezentując medalion tego gatunku.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

6. Kolejną część wykładu prowadzi Piotr Siebert, przy wsparciu Andrzeja Kapuścińskiego i Piotra Olszewskiego, omawiając bardzo szeroko dwa gatunki zwierząt, mianowicie Jelenia Szlachetnego, no i dzika. Dla obydwu gatunków, zaprezentowaliśmy występowanie, biotop, morfologię, tryb życia, omówienie poroża, zachęcając dzieci do aktywnego uczestniczenia w wykładzie. Andrzej Kapuściński w malowniczy i barwny dialog łowiecki, omówił temat poroża Jeleniowatych. Prezentując ilustracje z literatury myśliwskiej. Przedstawiliśmy dzieciom, sposoby i rodzaje wytwarzanych przedmiotów i biżuterii z poroża rzucanego przez Jelenia i Sarny kozła

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

7. Po godzinnym wykładzie, kol Łowczy Olgierd Zaboronek ogłosił przerwę (ku zadowoleniu dzieci) i zaprosił wszystkich na posiłek, wcześniej przygotowując osobiście kiełbaski. Dzieciaki chętnie zajadały kiełbaski nakładane przez Łowczego, napełniając brzuszki, a kolega Janusz Bojarczuk przyśpiewując, wprowadzając dzieci do kolejnego etapu wykładu.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

8. Nasi słuchacze zadowolone z uśmiechem i radością, zaczęły uczestniczyć w kolejnej porcji, ale już ostatniej wykład, którą przygotował Janusz Bojarczuk. Prezentując dużą gamę sygnałów łowieckich, zadając dzieciakom różne zagadki, szeroko i malowniczo opowiada o kulturze, muzyce myśliwskiej, a już troch zmarznięte i przemoczone dzieciaki tulące się do promieniującego ciepłem ogniska słuchają z zaciekawieniem kol, Janysza mówiącego jeszcze o roli myśliwego i wiernie towarzyszącego mu psa Myśliwskiego w przyrodzie i łowiectwie.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

9. No i dobiegło końca nasze spotkanie. Kończąc wykład wraz w imieniu Zarządu Koła Cyranka wręczyliśmy dzieciom upominki za aktywne spędzenie czasu, w postaci piłek i woreczków na obuwie zmienne w szkole. Dzieciaki wstając od stołów stworzyły uroczy krąg odśpiewując nam w ramach podziękowania piosenkę, każda klasa o osobna

 

10. Dzieciaki chcąc się zrewanżować, w podziękowaniu za otrzymane prezenty, dokarmiły zwierzynę w naszym łowisku. Poszliśmy z nimi w teren, gdzie wyłożyły jedzonko dla zwierzyny, wcześniej samodzielnie zebrane: jabłka, marchew, kasztany, orzechy, różne rodzaje ziarna.

Przedstawiliśmy dzieciakom jaką rolę pełnią myśliwy w dokarmianiu zwierzyny w naszych lasach

 

I w tym miejscu kończy się nasza przygoda…..:)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

11. Przemoczone ale szczęsliwe dotarły do swojej ostoi, ciesząc się prezentami

 

----------------------------------------------------------------------------------------------

Głównym organizator: Piotr Siebert Joanna Siebert

Spotkanie było zorganizowane na prośbę Dyrekcji i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Czerninie

Opiekun Prelekcji: Zarząd Koła Cyranka i Łowczy Olgierd Zaboronek

Wykład Prowadzili: Piotr Siebert, Piotr Olszewski, Janusz Bojarczuk, Andrzej Kapuściński

Serdeczne podziękowania dla kolegów, za poświęcenie swojego czasu.

Zdjęcia:Piotr Siebert, Joanna Siebert

Opis do fotorelacji: Piotr Siebert